Vajinismuslu Kadının Psikolojisi

Cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkiden korkma şeklinde kendisini gösteren vajinismus hastalığı aslında bir buz dağının görünen kısmıdır.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda farklı psikolojik problemler de vardır. Hastaların bir kısmında bu psikolojik problemler sonradan ortaya çıkmıştır, bazılarında ise çok önceden beri vardır.

Yetersizlik Duyguları

Vajinismus bir kadın için en başta yetersizlik duygularına neden olur. Eşine karşı görevini yapamama, bir çocuk sahibi olamamak bu yetersizlik duygularının kaynağıdır.

Depresyon ve Anksiyete, Panik Atak

Vajinismuslu bir ailenin üzerinde hep karabulutlar gezer. Kendini yetersiz gören kadın bir süre içine kapanmaya başlar. Hayattan zevk alamama, kaygı korku duyguları eşilk eder. Depresyon ve anksiyete, panik atak  bozukluğu sıkça görülür. Vajinismus zaten Vajinanın Panik Atağı olarak da tanımlanmaktadır.

Sosyal Fobi

Kendini yetersiz ve suçlu hisseden kadın içine kapandıktan sonra dış dünya ile ilişkisini azaltmaya başlar ve sosyal fobi geliştirir. Bu konuyu birisi soracak diye kaygılanır ve sosyal olarak uzaklaşma yaşar.

Korkular

Pek çok vajinismus hastasında içsel korkular da vardır.  En sık olarak: Karanlık, yalnızlık, iğne, kan aldırma, muayene, dişçi, kedi, köpek, yükseklik, asansör korkuları gibi fobiler karşımıza çıkmaktadır. Genel korku düzeyleri yüksektir.

Psiko-Bedensel Şikayetler

Vajinismuslu kadında bedensel yani somatoform yakınmalara da sıkça rastlanır. Altında gerçek bir neden bulunamayan (baş ağrısı, mide ağrısı, uyuşma vb) bedensel yakınmalar da sıkça görülür.

Eşine ve ailesine karşı kendini yetersiz ve mahcup hisseden vajinismuslu bir kadın eşini kaybetme veya başkasına kaptırma, eşini kaçırma korkuları da eşlik eder.

OKB (Takıntılar)

Aşırı titizlik, sık sık elini yıkama, temizlik yapma, batıl inançlara ve saplantılara bağlı şekilde yaşama gibi daha pek çok bulgu ile kendisini gösteren obsesif kompulsif hastalıklar bazen vajinismusa da eşlik eden bir hastalık durumudur.

Vajinismuslu bir kadın olarak yaşamak tam bir dramdır. Bu dram asla bir kader değildir. Vajinismus kesin olarak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Hakkımızda

Cinsel Sorunlara,

Hipnoz, Akupunktur, Regresyon, Fitoterapi, Duygu Odaklı Terapi yöntemlerinin kombinasyonu ile hızlı ve etkili bir çözüm sunuyoruz. Detaylı bilgilendirme ve fikir edinmek için kahve eşliğinde ücretsiz ön görüşme yapmak üzere kliniğimize bekleriz.

Hizmetlerimiz

Kolay Randevu Talep Formu

    Call Now Button Şimdi Ara