Vajinismus Tedavisi

Vajinismus vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden bir cinsel birleşme sorunudur. Çoğunlukla bir ‘cinsel ilişkiye girememe hastalığı’ veya ‘ilk gece korkusu’ olarak da bilinir. 

Pek çok çift kendi kendilerindeki bu sorunun zamanla aşılabileceğini düşünerek, vajinismus tedavisi almayı uzun bir süre reddetmekte, ertelemektedir. Oysaki her hastalıkta olduğu gibi, vajinismusta da ilk yapılması gereken, bu alanda uzman bir hekime başvurarak profesyonel destek almaktır.

Cinsellik, evliliğin “ana atardamarlarından” birisidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam olmadan, evliliği ideal şekilde sürdürebilmek mümkün değildir.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Muayene

Vajinismusun nedeni %90 oranında zihindeki kaygılara bağlıdır, geri kalan %10’luk kısmında ise kişinin doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış fiziksel kusurlara bağlıdır.

Vajinismus tedavisi öncesi, jinekolojik muayeneden geçerek organik patolojiler gözden kaçırılmamalıdır. Sonrasında ise alanında uzman bir cinsel terapiste başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Bütüncül Yaklaşımla Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışçı terapiler, dynamik psikoterapiler, hipnoz tedavileri, regresyon tedavileri, duygu odaklı terapiler, bibliyoterapiler, aromaterapiler, akupunktur tedavisi, ekzersizler kombine olarak kullanılmaktadır. Bütün bunlarla bütüncül, holistik bakış açısı ile tedavi kişiye özgü planlanmakta, formüle edilmektedir. Bu bakış açısı ile tedavi başarı oranı %95 lere ulaşmaktadır ve tekrarlama oranı yok denecek kadar azalmaktadır.

Kişiye Özel Tedavi Nasıl Olur?

Vajinismus sorununa neden birçok faktör vardır. Öncelikle çok derin ve detaylı bir öykü alarak, ön görüşme yaparak, değerlendirme yaparak, analiz ederek sorunun ana nedeni bulunmalıdır. Sorunun ana nedeni bulunmadan, otomatik ve şablonlara bağlı tedaviler başarısız olmaktadır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra kişiye özgü formülasyon yaparak yani kişiye özgü tedavi politikası oluşturularak tedaviye başlanmalıdır. Çünkü her birey ayrı bir dünyadır. Hastalık yoktur, hasta vardır. Vajnusmus yoktur, Vajinismuslu birey vardır. Herkesin büyüdüğü ortam farklıdır ve dini, kültürel, duygusal, ahlaki kodlamaları farklıdır. Bütün bunlar detaylı olarak ele alınmalıdır. Böyle olursa tedavi başarılı olur.

Hakkımızda

Cinsel Sorunlara,

Hipnoz, Akupunktur, Regresyon, Fitoterapi, Duygu Odaklı Terapi yöntemlerinin kombinasyonu ile hızlı ve etkili bir çözüm sunuyoruz. Detaylı bilgilendirme ve fikir edinmek için kahve eşliğinde ücretsiz ön görüşme yapmak üzere kliniğimize bekleriz.

Hizmetlerimiz

Kolay Randevu Talep Formu

    Call Now Button Şimdi Ara
    BİLGİ AL whatsapp