Vajinismus Çeşitleri ve Evreleri

Vajinismus da vajinanın 1/3 lük dış kısmı periyodik ve düzenli olarak istemsiz bir şekilde  kasılarak penisin vajinaya girişi gerçekleşmez veya cinsel birleşme çok ağrılıdır.  Tanının netleşebilmesi için  teorik olarak bu durumun  6 ay boyunca devam etmiş olması gereklidir.

Vajinismus Çeşitleri  veya Tipleri Nelerdir ?

Primer Vajinismus (Birincil vajinismus): Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Primer vajinismus kadınlarının pek çoğu aylarca, hatta yıllarca süren evliliklerine rağmen halen bakiredirler. Sorun en başından beri mevcuttur.

Sekonder Vajinismus (İkincil vajinismus): Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, kaba bir şekilde yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur. Sorun sonradan ortaya çıkmıştır.

Durumsal Vajinismus: Partneri ile olan diğer problemler nedeni ile istemli olarak ağrı acı ve yanma kanama olacağından korkarak veya bunları öne sürerek cinsel ilişki sırasında kendisini kapatır kasar ve ilişkiye izin vermez.

Vajinismus Evreleri veya Dereceleri Nelerdir ?

Vajinismus Evlerini ise 5 ana gruba ayırabiliriz. Buna aslında Vajinismusun dereceleri de diyebiliriz.

Evre 1 Vajinusmsu : Aşk kaslarında istemsiz kasılmalar vardır. Sakinleşince geçer. Jinekoljik muayene mümkün olur. Geçmiş cinsel travma yoktur. Hasta parmağı ile vajinasına dokunabilir ve sınırlı penis girişine izin verir ama ilerletmez. İlişki sırasında kasılır ve eşini iter.

Evre 2 Vajinismus : Hasta jinekolojik muayene olur ama rahat değildir. Hasta parmağı ile vajinasını kontrol eder ama parmağının içeri girmesine izin vermez. Sınırlı penis girişi mümkün olabilir.

Evre 3 Vajinismus : Hasta parmağı ile vajina girişini ve içini kontrol edemez. Sınırlı da olsa penis girişi mümkün olmamıştır. Jinekolojik muayene olabilir ama çok tedirgindir ve kendini çok kasar.

Evre 4 Vajinismus : Aşk kaslarında ve sırtta yoğun kasılmalar, kendini kapatma korku, endişe, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Jinekolojik muayene çok zor şartlarda mümkündür ve penisin  sınırlı içeri girmesi deneyimi hiç olmamıştır.

Evren5 Vajinismus :  En ağır ve zor evredir. Aşk kaslarında ve sırtta yoğun kasılmalar, kendini kapatma korku, endişe, cinsel ilişkiye direnç ve geri çekilme vardır. Parmakları ile vajinasına dokunamaz. Jinekolojik muayene mümkün değildir ve sınırlı penis girişi deneyimi söz konusu olmamıştır.

Hakkımızda

Cinsel Sorunlara,

Hipnoz, Akupunktur, Regresyon, Fitoterapi, Duygu Odaklı Terapi yöntemlerinin kombinasyonu ile hızlı ve etkili bir çözüm sunuyoruz. Detaylı bilgilendirme ve fikir edinmek için kahve eşliğinde ücretsiz ön görüşme yapmak üzere kliniğimize bekleriz.

Hizmetlerimiz

Kolay Randevu Talep Formu

    Call Now Button Şimdi Ara
    BİLGİ AL whatsapp